Teknoloji

Twitter’da Dünya Kupası Oyuncularına Irkçı Yorumlar Geliyor

Dünya Kupası bildiğiniz üzere geldi ve Twitter üzerinde skandal bir olay yaşanıyor. Twitter’da birçok hesaptan atılan ırkçı Tweet’lerin neredeyse %99 kadarı, platform tarafından bilerek yahut bilmeyerek kaldırılmıyor.

Son gelen raporlara nazaran Dünya kupasında oynayan 43 oyuncuya yönelik ırkçı paylaşımlarda bulunulmuş ve Twitter bunları kaldırmamış.

Oyunculara ‘N’ sözü, maymun emojisi atılıyor ve hudut dışı edilmeleri söyleniyor

Center for Countering Digital Hate (Dijital Nefreti Engelleme Merkezi) bünyesindeki araştırmacılar tarafından sağlanan raporlara nazaran İngiliz yıldızlar Raheem Sterling ve Bukayo Saka da dahil olmak üzere birçok oyuncuya ırkçı Tweet atılıyor.

Irkçı telaffuzların maksadında bulunan 43 oyuncu hakkında atılan 100 tweet’ten 99’u, Twitter tarafından kaldırılmıyor. Yalnızca geçtiğimiz Çarşamba günü çok fazla rapor edilen ve içerisinde 16 adet ırkçı nefret söylemi barındıran bir Tweet kaldırıldı. Başkaları ise hâlâ platformda mevcut.

Bu olayın Elon Musk’ın Twitter’ı satın alıp ‘serbest konuşma özgürlüğü’ prensibini benimsemesinden sonra yaşanması da okları güzelce ünlü milyarderin üzerinde döndürdü. Ayrıyeten Musk geldikten sonra şirketten ayrılan sayısız çalışan nedeniyle de denetim basamağında külfet yaşanmış olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu