Ekonomi

Yeni akademik yıl başladı

Investing.com – Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte milyonlarca öğrenci ve öğretmen 2023-2024 akademik yılı için okullarına döndü. Bugün ülke genelinde ilk dönem zili çaldı ve yeni dönem başladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu özel güne ilişkin duygularını paylaşarak, şunları söyledi: “Hepimiz heyecanlıyız ama sanırım en heyecanlısı benim.”söz konusu.

Hijyen kurallarına uygun olarak açıldığı söylenen 74 bin okul ve 744 bin derslik, yeni eğitim-öğretim yılında 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmene eğitim merkezi olacak.

Bu yıl göreve başlayan 45 bin öğretmenden 21 bin 560’ının Kahramanmaraş merkezli depremin yaşandığı bölgede görev yapacağı bildirildi.

İki ay sonra ilk yarıyıl tatili

2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyıl tatili 10 Kasım’da başlayacak ve ilk karneler 19 Ocak Cuma günü verilecek.

İkinci döngü ise 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve yaklaşık 4 ay sürecek. 5 Nisan’da bir hafta ara verilecek.

Okullar 14 Haziran’da kapanacak ve öğrenciler 3 aylık yaz tatiline başlayacak.

Değişiklikler var

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl bazı önemli değişikliklere gitti.

Liselerde devam koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden getirildi, uzaktan eğitime geçiş zorlaştırıldı. Açık liselere yalnızca istisnai durumdaki öğrencilerin kayıt yaptırabileceği açıklandı. Ayrıca öğrencilerin 50 genel not ortalaması ile ders geçme uygulamasına da son verildi. Yıl sonu başarı puanı 50 olan ve en fazla 1 dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa doğrudan geçiş yapabilecektir.

Liselerde devamsızlık affı artık uygulanmayacak ve öğrencilerin mazeretsiz devamsızlık yaptıkları her gün için ilave 1 saat sosyal sorumluluk çalışması yapmaları gerekecek.

tavas-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu