Ekonomi

Mehmet Şimşek: OVP’de birinci öncelik enflasyonu düşürmek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı NTV yayınında, küresel ekonomide büyümenin düşük olduğu bir dönemden geçtiğimizi söyledi.

Şimşek’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

– Geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program’da birinci öncelik enflasyonun düşürülmesidir.

– MTP’nin üç temel bileşeni vardır. Bunlardan biri de ülkemizin karşı karşıya olduğu en önemli makroekonomik sorunlardan biri ile baş etme meselesidir. Enflasyonu makul seviyeye, tek haneye indirecek bir program.

– Enflasyonla mücadele programı orta vadeli programımızın en önemli hedefidir. Birinci önceliğimiz fiyat istikrarıdır.

– Programın ikinci bileşeni mali disiplindir. Geçmişte AK Parti hükümetlerinin en güçlü yönü maliye politikasının çıpa görevi görmesiydi. Bütçe açıklarını düşük tutuyoruz ve bu sayede milletimize iş ve yatırım odaklı bütçeler sunmuş oluyoruz.

– Önümüzdeki 3 yıla baktığımızda hem depremin etkisi hem de geçmişte aldığımız bazı kararların etkisiyle; EYT gibi bütçede de bir miktar bozulma var. Hedefimiz deprem hariç bütçe açığını yüzde 3’e düşürmek.

“Hangi reformu hangi çevrelerde yapacağımızı ortaya koyduk.”

– Üçüncü değerli bileşen; yapısal reformlar. Şunu açıkça söyleyebilirim; Türkiye rekabet gücünü artıracaksa, verimlilikle büyüyecekse; Verimli alanlara yatırım yaparken, mevcut kaynakların verimli kullanılmasına yönelik çok önemli bir yapısal dönüşüm çalışması olacak. Geçmişte olduğu gibi sadece metin olarak sunmadık, planladık. Hangi reformları hangi mahallelerde yapacağımızı ortaya koyduk” dedi.

“Para birimi amacımız yok”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OVP’de tartışmalara yol açan döviz kurlarıyla ilgili “Kur hedefimiz yok” dedi.

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu