Haber

Mersin merkezli 3 ildeki FETÖ operasyonunda yakalanan 14 zanlı serbest bırakıldı

Mersin merkezli 3 vilayette, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) güncel yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 şüpheli hakkında adli kontrol tedbirleri uygulandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince, 8 Kasım’da FETÖ’nün güncel yapılanması içinde faaliyet yürüttüğü iddia edilen 15 şüpheliye yönelik Mersin, Hakkari ve Kars’ta düzenlenen operasyonda yakalanan 14 zanlıdan 7’si, emniyetteki işlemlerinin ardından salıverildi.

İşlemleri tamamlanan, aralarında aktif olarak görev yapan askeri personel ile eski askeri okul öğrencisi, emekli öğretmen, meslekten ihraç edilmiş polis ve uzman çavuşun da olduğu 7 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen 7 zanlı hakkında 1’i mesken mahpusu olmak üzere isimli denetim önlemleri uygulandı.

Polis firari şüpheliyi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Operasyon

Mersin Emniyet Müdürlüğü TEM takımlarınca, FETÖ’nün hareket ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik başlatılan çalışmalarda, ortalarında etkin olarak vazife yapan askeri işçi ile eski askeri okul öğrencisi, emekli öğretmen, meslekten ihraç edilmiş polis ve uzman çavuşun da olduğu 15 şüphelinin, örgütün şimdiki yapılanması içinde faaliyet yürüttüğü belirlenmişti.

Çalışmalarda, zanlıların, örgütün kelamda “Marmara bölge imamlarıyla” irtibatta oldukları, şifreli kaydetme formülü kullanarak bağlantıya geçtikleri ve etraflarındaki başarılı öğrencilerin isimlerini örgüt mensuplarına bildirdikleri saptanmıştı.

Mersin, Hakkari ve Kars’ta 8 Kasım’da düzenlenen eş vakitli “Şafak Operasyonu”nda 14 kuşkulu yakalanmış, bu şahısların adreslerindeki aramalarda tabanca ve çok sayıda dijital gereç ele geçirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu