Ekonomi

Kripto piyasaları kritik verilerin açıklanacağı haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Kripto para piyasaları, geçen hafta da ortalama %4’ü bulan bir geri çekilme gördü ve Nisan ayından bu yana düşüş eğilimini devam ettiriyor.

Hafta sonu boyunca yatay kalan kripto piyasaları, yeni haftaya düşüş eğilimini koruyarak 2,26 trilyon dolardan başladı. Bu hafta ekonomik takvim yoğun gözükürken özellikle ABD’de para politikasına yönelik kararları etkileyebilecek enflasyon verileri öne çıkıyor. ABD enflasyonuna yönelik veriler, küresel piyasaları etkileyecek olup kripto piyasalarında da önemli fiyatlamalara yol açabilir.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

ABD’de bu hafta enflasyon verileri öne çıkıyor

Haftanın ikinci günü ABD ÜFE verisi açıklanacak. Üreticilerin girdi fiyatlarını yansıtan bu veri, bir sonraki ayın TÜFE rakamları için öncü olarak görülürken yakından takip edilecek. Salı günü ayrıca Avrupa’da Almanya’nın TÜFE verisi takip edilecek. Bununla birlikte ABD Başkanı Jerome Powell da Salı günü bir konuşma gerçekleştirecek.

Çarşamba günü ise ABD’nin TÜFE verileri açıklanmış olacak. Fed’in para politikasına nasıl yön vereceğine dair karar alırken yakından izlediği bir veri olan enflasyon sonuçları, yakından takip edilecek. Ayrıca Çarşamba günü enflasyon verilerinin açıklamasının ardından Fed üyelerinin yapacağı konuşmalar da piyasa tarafından hızlı şekilde fiyatlanabilir.

Kripto piyasalarında olumsuz görünüm devam ediyor

Kripto para piyasaları, haftaya sakin bir görünümde başladı. Ancak piyasada önemli veriler öncesi risk iştahının düşük seyrettiği görülürken yatırımcıların daha çok bekleme modunda olduğu gözlemlendi.

Bitcoin, yaklaşık 1 aydır 60.000 dolar sınırına doğru denemeler yaparken en büyük kripto paranın 60.000 dolar üzerinde dirençli kalmaya devam ettiği görülüyor. Yeni haftaya da 60.750 dolara kadar düşüşle başlayan Bitcoin, Avrupa işlem saatlerinde hafif alıcılı bir görünümle 62.000 dolar bandına kadar yükseldi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bitcoin’in dirençli kalması hakimiyetini yükseltiyor

Altcoin piyasası, mevcut süreçte Bitcoin’den daha çok zarar görürken bu Bitcoin’in piyasadaki hakimiyet oranının yükselmesine neden oluyor.

Son durumda Bitcoin hakimiyeti %54’e yaklaşırken Ethereum’un piyasa hakimiyetinin %15 bandında kaldığı görülüyor.

Sonuç olarak kripto para piyasaları son zamanlarda yükseliş trendini devam ettirecek bir katalizör bulmakta zorlanırken bu hafta açıklanacak enflasyon verilerine bağlı olarak piyasanın yeniden hareketleneceği görülebilir. Son 2 aydır yüksek seyreden enflasyon parasal sıkılaşmanın devam edebileceği yönünde olumsuz fiyatlandı.

Bu hafta açıklanacak veriler, döngünün kırıldığına dair sinyaller verirse kripto piyasasında yukarı yönlü hamlelerin gelebileceği görülebilir. Aksi durumda ise düşüş eğiliminin devam etmesi muhtemel gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu