Ekonomi

KKR 4. çeyrekte dağıtılabilir kârda %4 artış bildirdi

Özel sermaye şirketi KKR & Co (NYSE:KKR), varlık satışlarından elde edilen gelirlerdeki önemli artış ile yönetim ve süreç fiyatlarındaki artışın etkisiyle dördüncü çeyrekte dağıtılabilir faydalarda %4’lük bir artış açıkladı. Şirketin hissedarlara temettü ödemesinde kullanılan vergi sonrası dağıtılabilir kazancı, geçen yılın aynı döneminde 851,9 milyon dolardan 888,5 milyon dolara yükseldi.

LSEG verilerine göre hisse başına kazanç, 91 sentlik ortalama analist tahminini aşarak 1 dolara ulaştı. KKR, hem özel sermaye hem de altyapı varlıklarının başarılı bir şekilde elden çıkarılmasının etkisiyle varlık satışlarından elde edilen net kârda %85 artışla 359,6 milyon dolara ulaştı.

Firma ayrıca ücretlerle ilgili kazançlarda da %21 artışla 675,4 milyon dolar elde etti. Bu büyüme, KKR’nin genellikle anlaşmaları için finansman ayarlayarak kazandığı yüksek yönetim fiyatı gelirlerine ve işlem ücretlerindeki artışa bağlandı.

KKR’nin yatırım fonlarının performansı değişiklik gösterdi; Dördüncü çeyrekte özel sermaye fonları %3, altyapı fonları %5, kaldıraçlı kredi fonları ise %3 artış gösterdi. Ancak KKR’nin fırsatçı gayrimenkul portföyünde %1’lik hafif bir değer kaybı görüldü.

Buna karşılık, dünyanın en büyük özel sermaye şirketi Blackstone Inc (NYSE:BX), geçen hafta dağıtılabilir hisselerinde benzer şekilde %4’lük bir artış bildirdi. Blackstone ayrıca kurumsal özel sermaye fonlarının değerinde %3,5’lik bir artış ve fırsatçı gayrimenkul portföyünün değerinde de %3,8’lik bir düşüş kaydetti.

KKR’nin GAAP net geliri, varlık yönetimi faaliyetlerinden elde edilen yatırım gelirinin etkisiyle önceki yılki 121,1 milyon dolardan önemli ölçüde 1 milyar dolara yükseldi. Firma 31 milyar dolarlık yeni sermaye topladı, 16 milyar dolarlık yatırım yaptı ve yaklaşık 100 milyar dolarlık harcanmamış sermayeyi elinde tuttu. 553 milyar dolarlık toplam varlıkları yöneten KKR, hisse başına 16,5 sent temettü dağıtacağını açıkladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu