Ekonomi

Bakan Bayraktar: Adıyaman Türkiye Petrolleri’nin çekirdeğini oluşturduğu yerdir

Yıllardır Türkiye ham petrol üretiminde değerli bir paya sahip olan Adıyaman, ”6 Şubat 4.17”Anma programına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, kentin çok değerli bir konuma sahip olduğuna dikkat çekti.

Adıyaman Valiliği tarafından düzenlenen anma etkinliğine katılan ve konuşan Bakan Bayraktar, depremin büyüklüğünü, özellikle madencilerin enkaz altında kalan madencileri kurtarma çabalarını ve Adıyaman’ın ham petrol üretimindeki önemini anlattı.

Bayraktar, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Öyle büyük bir deprem, öylesine büyük bir felaket, öylesine büyük bir acı yaşadık ki. Kısa süre sonra devletimiz tüm imkan ve kurumlarıyla burada olmaya çalıştı. Milletimiz tüm kaynaklarını seferber etti. Ülkemizin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gördük. Bakanlığımın değerli bir görev alanı da madenler ve yer altı kaynaklarımızdır. Yaklaşık 10 bin madencimiz deprem bölgelerinde çalıştı. Vatandaşlarımızı da canlarını hiçe sayarak enkaz altından çıkarmak için büyük bir fedakarlık yaptılar. Kahramanca tutum ve çabalarından dolayı sizlerin huzurunda milletimiz ve Bakanlığım adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Depremin ardından yaraların hızla iyileşmesi, şehirlerimizin imar, imar ve ihyasına yönelik faaliyetlere başlandı. Cumhurbaşkanımız seçimlerin hemen ardından hükümeti kurduktan sonra bizi kabineye atadı. “Depremden etkilenen şehirlerimizin yapılaşmanın bir an önce eski haline kavuşturulması önceliğimiz oldu.”söz konusu.

”ADIYAMAN TÜRK YAĞLARININ ORTAYA ÇIKIŞINA VE GELİŞİMİNE EV SAHİBİ OLDU”

Bakan Bayraktar, Adıyaman’ın üretilen ham petrol açısından önemli bir şehir olduğunu vurguladı. ”Adıyaman bizim için çok özel bir yere sahip, Bakanlığım için de çok özel bir yere sahip bir şehir. Çünkü burası petrol şehirlerimizden biri. Bugün Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde Gabar’daki keşfi, Sakarya gaz sahasındaki gaz keşfini konuşuyoruz. Türkiye Petrolleri’nin çekirdeğini oluşturduğu yer burasıdır. Burada üretimimiz halen devam ediyor. İnşallah bundan sonra da devam edecek. Dolayısıyla Türkiye Petrolleri’nin doğuşuna, gelişmesine ve bu günlere kadar gelişmesine bir anlamda ev sahipliği yapan, hayat veren Adıyaman için gereğini yapmaya çalıştık. Hepinizin bildiği gibi deprem döneminde konteyner kentler oluşturduk. Adıyaman’da ilk etapta Cendere konteyner şehrinde 266 konteyner, Türmüz konteyner şehrinde 965 konteyner ve Türkiye Petrolleri’nde 200 konteyner ile 10 bin depremzedeye konaklama olanağı sağladık. Bunu hâlâ yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte bu şehirlerin yeniden inşa edilmesi, yeniden canlandırılması, hayatın normalleşmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Şehirlerimizin yeniden kalkınması için çok yoğun bir çalışma yürütülüyor. “İnşallah perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımız buraya geldiğinde özellikle evlerin teslimiyle ilgili bir tören ve tören yapılacak.”sözlerini kullandı.

Törende, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ahmet Aydın, Vali Osman Varol, Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış ve Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ın açılış konuşmalarının ardından depremzedeler, deprem günü yaşadıklarını anlattı. deprem. Etkinlik müftünün deprem şehitleri için dua etmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu