Haber

Kazdağları’ndaki 300 dönüm eski maden sahası lavanta bahçesi olacak

Kazdağları’ndaki 300 dönüm eski maden sahası lavanta bahçesi olacak

BALIKESİR Balıkesir’in Havran ilçesinde molibden madeni olarak işletilip kapatılan eski maden sahası, yapılan çalışmayla 300 dönümlük lavanta bahçesine dönüştürülüyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, Edremit Orman İşletme Müdürlüğü, Edremit Orman İşletme Şefliği bünyesinde Havran Tepeoba Kırsal Mahallesi sınırlarında kapatılan molibden madeninde 600 dönümlük alanda rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. Kapatılan madenin havuz alanında 300 dönümlük alanda 160 bin lavanta fidanı toprakla buluşuyor. Ayrıca bu alana 30 bin adaçayı fidanı dikilecek. Maden sahasının kalan 300 dönümlük kısmında ise kızılçam fidanları dikilerek alan yeniden yeşillendirilecek. Bu çalışma ile Kaz Dağları’nda gelişen arıcılık faaliyetlerine büyük katkı sağlanacaktır.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Tepeoba Mahalle Muhtarı Alaattin Kaçar, “Burada 300 dönüm araziye lavanta fidanı dikiliyor. Burada sabah 8.30’da işe başlıyoruz ve günde ortalama 45-50 kişi lavanta fidanı dikiyoruz. Akşam 3’te bırakıyoruz.Kişi başı günlük ortalama 160 fidan dikiliyor.Toplamda 90 bin fidan ilk etapta dikilecek.Bizde güzel bir heyecan yarattı. Hem köyümüz hem de körfez böyle bir şey, proje başlattı. Onlar da mutlu olacaklar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu