Teknoloji

Egeli bilim insanlarından robot teknolojisine katkı sağlayacak proje

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun farklı programları kapsamında (TÜBİTAK) en çok proje üreten ve projesi en çok kabul gören üniversite olan Ege Üniversitesi (EÜ), başarılı akademisyenleri ile isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı Elektronik Ana Bilim Kolu öğretim elemanları Prof. Dr. Enver Tatlıcıoğlu ve Dr. Erman Selim, Dr. Bayram Melih Yılmaz’ın “Top-robot Geliştirilmesi ve İşbirlikçi Uygulama Senaryolarında Kullanılması” başlıklı projeleri TÜBİTAK “1005-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje grubunu tebrik ederek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz akademisyenlerinin geliştirdiği projelerin TÜBİTAK nezdinden desteklenmeye uygun bulunması bizler için onur verici. Prof. Dr. Enver Tatlıcıoğlu ve Dr. Erman Selim, Dr. Bayram Melih Yılmaz’ı bilime ve insanlık yararına katkı sunan projeler geliştirdikleri için tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Enver Tatlıcıoğlu, “Bu projede, hareketli yer robotlarının hantal olma, süratli reaksiyon verememe, ağır hareket etme üzere kısıtlarına yenilikçi bir bakış açısıyla yaklaşan ve bu kısıtları ortadan kaldıran top üzerinde hareket eden yer robotu yani top-robot tasarımı önerilmiştir. Top-robotlar altlarında bulunan top ve gibisi bir global yapıyı döndürerek hareket eden robotlardır. Standart hareketli yer robotlarının tartı merkezleri yere yakın olup top-robotlar onlardan farklı olarak altındaki global yapının üzerinde dik ve istikrarlı duracak halde pozisyonlandırılmış görece ince ve uzun yapıda olup tartı merkezleri yerden epeyce üstte bulunmaktadır. Top-robotların bir top üzerinde hareket ediyor olmaları ve kürelerin bir düzlem ile temaslarının yalnızca bir noktada gerçekleşmesinin doğal bir sonucu olarak top-robotlar yere yalnızca bir noktada temas ederler ki bu durum onlara hareket kabiliyeti manasında yüksek bir çeviklik ve tüm istikametli bir hareketlilik sağlar. Yere tek noktada temas ediyor olmaları sayesinde, hareketli yer robotlarından farklı olarak, hareketlerinin gerçekleşmesi için bir yanlışsız yahut eğri boyunca düz bir yerin olması yeterlidir” dedi

İş birlikçi uygulamalara dayanak sağlayacak

Projenin iş birlikçi uygulamalara da takviye sağlayacağını tabir eden Prof. Dr. Tatlıcıoğlu, “Top-robotların hem karmaşık hem de dar ortamlarda yüksek hareket kabiliyeti ile hareket etmelerine imkan tanır. Top-robotların yere tek noktada temas etmelerinin sonucunda aykırı sarkacınkine emsal halde doğal bir kararsızlıkları bulunmakta olup bu olumsuz durum ile başa çıkabilmek için yani top-robotu dik bir formda düşmeden tutabilmek emeliyle faal bir kontrol tasarlamak gerekmektedir. Bu proje kapsamında, top-robot geliştirilmesi ve insan–robot robot-robot etkileşimlerinin olacağı işbirlikçi uygulamalarda test edilmeleri hedeflenmektedir” dedi.

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı Elektronik Ana Bilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Tatlıcıoğlu’nun üstlendiği proje 18 ay sürecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu