Teknoloji

Dünya’nın en güçlü süper bilgisayarı hangisi? Listenin tepesindeki isim değişmedi

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın Frontier süper bilgisayarı, TOP500’ün harika bilgisayarlar listesinin başında yer alarak dünyanın en uygunu unvanını korudu. Ayrıyeten, hala HPL performansı bir Exaflop/s’nin üzerinde olan tek sistem olmaya devam ediyor. İkinci ve üçüncü sırada Japonya’nın Fugaku üstün bilgisayarı ve Finlandiya’nın LUMI’si bulunuyor, fakat her ikisi de Frontier’in epey gerisinde kalıyor.

Frontier, Haziran 2022 TOP500 listesinde birinci sırayı almadan evvel, şu an ikinci sırada yer alan Fugaku, birkaç yıl boyunca en üst sıradaki yerini korumuştu. LUMI, Haziran ayında üçüncü sıraya yerleşti ve bir donanım yükseltmesinden sonra bu pozisyonunu korudu.

Frontier muhteşem bilgisayarı, HPE Cray EX235a mimarisini temel alıyor ve bir AMD EPYC 64C 2 GHz işlemci kullanıyor. 8,73 milyon üzere muazzam sayıda çekirdeğe ve 52,23 gigaflop/vat güç verimliliği derecesine sahip. TOP500, Frontier’in veri aktarımları için gigabit Ethernet kullandığını söylüyor.

Frontier, TOP500 listesinde çok iyi puan almasının yanı sıra TOP500’ün GREEN500 (Yeşil 500) listesinde de 6. sırada yer alıyor. Yeniden Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bulunan ve benzeri formda isimlendirilen bir sistem olan Frontier Test & Development System (TDS), GREEN500 listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Süper bilgisayarlar TOP 500 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu