Ekonomi

Çin, AB’yi yeni karbon vergisi düzenlemesinde DTÖ kurallarına uymaya çağırdı

Çin, Avrupa Birliği çelik, Demir cevheriÇimento gibi yüksek karbonlu malların ithalatına yüzde 20 ila yüzde 35 oranında gümrük vergisi getirme planları, bunların Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olmasını ve üzerinde anlaşmaya varılan küresel yeşil ticaret politikalarını aşmamasını sağlamalıdır.

Ticaret Bakanlığı sözcüsü O Yadong, “AB’nin önerdiği son karbon ayarlama sistemi birçok DTÖ üyesi arasında şüphelere yol açtı. AB’yi muhafazakar önlemler ve yeşil ticaret engelleri oluşturmaktan kaçınmaya çağırıyoruz.”söz konusu.

“DTÖ çerçevesinde Çin, yeşil ticaret konusunda çok taraflı tartışmayı teşvik etmek için tüm taraflarla birlikte çalışmaya isteklidir.”Dedi ki: “Ülkeler çok taraflılığa ve ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar ilkesine bağlı kalmalı ve geniş işbirliği yoluyla iklim değişikliğini ele almak için birlikte çalışmalıdır.”İfadelerini kullandı.

Ticaretten sorumlu AB Komitesinin adı Valdis DombrovskisAB Yönetim Kurulu’nun planı DTÖ kurallarıyla uyumlu olacak şekilde dikkatle tasarladığını ve ithal mallara AB’nin yerli üreticileriyle aynı karbon fiyatını uyguladığını söyledi.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu