Ekonomi

Brent petrolü geriliyor, ABD ve Çin’in ekonomik kaygıları etkili

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 74,56 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,41 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 74,98 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.16’da kapanışa göre yüzde 0,56 düşüşle 74,56 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili birkaç dakika içinde 70,53 dolardan alıcı buldu.

Dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin’de süregelen ekonomik kaygılar talep görünümünü olumsuz etkiledi.

ABD’de devam eden borç limiti krizi ve para politikalarına ilişkin belirsizlikler resesyon endişelerini artırdı.

ABD Lideri Joe Biden ile kongre liderlerinin bugün yapacağı görüşmenin ertelendiği haberi gündeme gelirken, ertelenme nedeninin alt komitelerde hazırlık yapılmamasından kaynaklandığı söyleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bu durumun sadece ABD için değil küresel ekonomi için de çok ciddi yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borç yükümlülüklerini yerine getirememesinin son yıllardaki kazanımları tehdit edebileceğini ve küresel bir durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

Çin’deki işletmelere verilen yeni kredilerdeki düşüş ve hafta başında açıklanan zayıf ekonomik veriler de fiyatları baskılıyor.

Nisan ayında yurt içinde tüketici fiyatları beklentilerin altında artarken, üretici fiyatlarında 6 aydır devam eden düşüş eğilimi devam ediyor.

ÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,5, yıllık bazda ise yüzde 3,6 azaldı. Enflasyonun ana göstergesi kabul edilen TÜFE, Nisan ayında yıllık yüzde 0,1 artarak geçen ayki yüzde 0,7’lik artışın gerisinde kaldı.

Teknik olarak Brent petrolde 74,61-74,69 dolar aralığının direnç, 74,46-74,39 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

vakfikebir-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu