Haber

UNHCR: 60.000 Somalili Çatışma Nedeniyle Etiyopya’ya Sığındı

MOGADİŞU, 17 Şubat (Xinhua) — Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 60.000’den fazla Somalili, son birkaç hafta içinde kuzey Somali’nin Las Anod bölgesinde güvenlik güçleri ve aşiret reisleri arasında çıkan çatışmaların ardından Etiyopya’nın Somali bölgesine kaçtı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Cuma günü, Şubat ayının başından bu yana Las Anod kasabasında ve çevresinde yaşayan 185.000’den fazla kişinin yerinden edildiğini bildirdi. BMMYK, tüm tarafları sivillerin güvenliğine saygı duymaya çağırdı ve yerinden edilmiş bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için ek fon talep etti.

UNHCR yaptığı açıklamada, “Sınırlı seçeneklerle, yeni gelen birçok mülteci aile okullara ve diğer kamu binalarına sığınırken, diğerlerinin dışarıda uyumaktan başka çaresi yok” dedi. BM ayrıca, birçok insanın acilen besin ve besin takviyelerine, su ve sağlık tesislerine ve özel ihtiyaçları olan bireyler için özel takviyelere ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

UNHCR, Las Anod kasabasındaki çatışma ve güvensizlikten kaçan 60.000 Somalilinin yarısından fazlasının bu hafta başlarında Etiyopya’ya geldiğini duyurdu.

BMMYK’ye göre, çatışmadan kaçanlar bitkin ve travma yaşıyor, inançlı bir yere ulaşmak için seyahat masraflarını karşılamak için eşyalarını satmak zorunda kalıyorlar. Birçoğu sevdiklerini çatışmalarda kaybettiklerini veya kaçış sırasında bir kez daha düştüklerini söylüyor.

BM, çatışmaların insani yardım operasyonlarını etkilediğini ve özellikle ÜİYOK’lerin bulunduğu yerlerde bu yardımlara erişimdeki zorlukların arttığını bildirdi.

selimhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu