Haber

Ukrayna, Hırvatistan üzerinden tahıl ihracatına başladı

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilen Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına yönelik saldırılarını yoğunlaştırması Kiev’i harekete geçirdi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Ukraynalı yetkililer, Hırvatistan limanları üzerinden tahıl ihracatına başladıklarını duyurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yulia Sviridenko, “Burada niş bir ticaret yolu olmasına rağmen zaten oldukça popüler.” dedi. Sviridenko, bu fırsat için “minnettar” olduklarını belirtti. Ukraynalı yetkili, söz konusu ticaret yolunun genişletilmesiyle de ilgilendiklerini, çünkü bu lojistik güzergahın savaş sonrasında da iki ülke arasındaki ticarette önemli rol oynamaya devam edeceğini belirtti. Sviridenko şu ana kadar Hırvatistan limanlarından ne kadar tahıl ihraç edildiğine ilişkin bilgi vermedi.

SÖZLEŞME TEMMUZ AYINDA İMZALANDI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, temmuz ayı sonunda Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e yaptığı ziyarette, Hırvatistan’ın Tuna Nehri ve Adriyatik Denizi’ndeki limanlarının tahıl ihracatı için kullanılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Karadeniz limanları Ukrayna’nın tahıl ihracatının ana rotasını oluşturuyor. Ancak Rusya’nın limanlarına yönelik artan saldırıları ve Karadeniz Tahıl Koridorunu yeniden başlatamaması nedeniyle Kiev yeni rotalar arıyor.

Rusya lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hafta başında Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’na dönmesini belirli şartlara bağlamıştı. Putin, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını kaldırması halinde anlaşmaya geri dönmeyi düşünebileceklerini belirtti.

Rusya, Temmuz ortasında BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan tek taraflı olarak çekildi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu