Teknoloji

UBS, Big Six teknoloji şirketlerinin karlarında yavaşlama öngörüyor

UBS Global Research’e göre, genellikle Büyük Altılı olarak adlandırılan önde gelen teknoloji şirketlerinin kar büyüme ivmesinin önemli ölçüde yavaşlaması bekleniyor. Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon.com (NASDAQ:AMZN), Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Meta (NASDAQ:META), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Nvidia’yı (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) içeren grupta, hisse başına kazanç (EPS) büyümesinin 2024’ün aynı dönemi için tahmin edilen %42,2’den 2025’in ilk çeyreği itibariyle %15,5’e düşmesi bekleniyor.

UBS stratejistleri bu teknoloji devlerinin notunu ‘Overweight’ten ‘Neutral’a düşürdü. Bu karar, zorlu karşılaştırmaların ve hisse senetlerini etkilemesi beklenen konjonktürel baskıların kabul edilmesine dayanıyor. UBS, not indiriminin aşırı değerlemelerden ya da yapay zeka konusundaki şüphecilikten kaynaklanmadığını, daha ziyade beklenen piyasa koşullarının bir yansıması olduğunu açıkladı.

Büyük Altılı’nın aksine, diğer teknoloji hisselerinin EPS büyümesinde bir iyileşme görmesi bekleniyor; UBS, 2024’teki ilgili dönem için %11,1’e kıyasla 2025’in ilk çeyreğinde yaklaşık %26’lık bir artış öngörüyor. Bu şirketler pandemi kaynaklı dalgalanmadan daha büyük muadilleri kadar faydalanamadı.

Teknoloji sektörünün genel sağlığının göstergesi olan ve S&P 500’ün performansında önemli bir rol oynayan Büyük Altılı, önümüzdeki iki hafta içinde üç aylık mali sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor. Kazanç ivmeleri, COVID-19 salgını sırasında kişisel bilgisayarlara, çevrimiçi alışverişe ve sosyal medyaya yönelik tüketici talebinin artmasıyla başlayan dört döngüden geçti.

Pandeminin ardından, ekonomi yeniden açıldıkça teknoloji ürünlerine olan talep azaldı ve 2022’de EPS büyümesinde bir daralmaya yol açtı. Daha olumlu karşılaştırmalar ve şirket giderlerindeki azalmaya bağlı olarak 2023 yılında kârlarda bir toparlanma gözlendi.

Ancak, artan tahvil getirileri, beklenmedik ABD ekonomik verileri ve Federal Rezerv’in faiz oranı kararlarına ilişkin belirsizlikler gibi son ekonomik faktörler, bu yüksek değerli hisse senetleri üzerinde ek baskı oluşturdu. Şu anda, Büyük Altılı 21,6 ila 39 kat arasında değişen 12 aylık fiyat-kazanç (PE) oranıyla işlem görürken, S&P 500 endeksinin ortalaması 25 kat civarında.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

UBS’in duruşundaki değişim, 2023’ün dördüncü çeyreğinden 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar olan olağanüstü kar artışının aynı oranda devam etmeyeceği öngörüldüğünden, mega-cap teknoloji sektöründeki kazançların ‘yeniden normalleşmesine’ yönelik daha geniş bir beklentiyi yansıtıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Altı Büyük teknoloji şirketi hisse başına kazanç artışında yavaşlamaya hazırlanırken, daha geniş piyasa göstergeleri karışık bir performans manzarasına işaret ediyor. Genel piyasa için bir barometre olan ve bu teknoloji devlerinden önemli ölçüde etkilenen S&P 500, farklı zaman dilimlerinde dalgalı getiriler sergiledi.

InvestingPro verileri, S&P 500’ün 1 haftalık fiyat toplam getirisinin %-1,65, 1 aylık fiyat toplam getirisinin ise %-4,89 gibi daha belirgin bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Bu kısa vadeli dalgalanma, %2,63’lük 3 aylık fiyat toplam getirisi ve %17,85’lik güçlü bir 6 aylık fiyat toplam getirisi ile kanıtlandığı üzere daha uzun vadeli esneklikle tezat oluşturmaktadır. Yılbaşından bugüne endeks %4,37’lik pozitif getiriyi korumayı başarmış ve geçen yılı %20,43’lük fiyat toplam getirisiyle etkileyici bir şekilde kapatmıştır.

Bu ölçütler, uzun dönemler boyunca yukarı yönlü ivmeyi korurken geçici düşüşlere maruz kalabilen piyasanın dinamik doğasının altını çizmektedir. S&P 500’ün bir önceki kapanışı 4967,23 USD olarak gerçekleşirken, yatırımcılar Büyük Altı’dan gelecek kazanç raporlarının endeksin gidişatını nasıl etkileyeceğini merakla izliyor.

InvestingPro’nun tavsiyelerine göre, Büyük Altı’nın karşı karşıya olduğu zorluklara rağmen endeksin genel performansı, çeşitlendirilmiş portföylerin büyümeye hazır sektörlerden faydalanması için fırsatlara işaret ediyor. InvestingPro, bu karmaşık ortamda yollarını bulmak isteyen yatırımcılar için daha derin içgörü ve stratejiler sağlayabilecek, şu anda sayıları 20’yi aşan bir dizi ek ipucu sunuyor.

Bu değerli bilgilere tam erişim sağlamak isteyenler için InvestingPro okuyucularını INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim almaya davet ediyor. Bu teklif, bu belirsiz zamanlarda yatırım kararlarını bilgilendirmek için uzman analizlerinden ve veriye dayalı ipuçlarından yararlanmak için bir fırsattır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu