Haber

Türkiye’de kömüre erişim konusunda sıkıntı yaşanmıyor

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş güç fiyatları üzerindeki tesiri sürüyor.

Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatının kısıtlanması, Ukrayna ve Rusya’nın kömür sevkiyatını durdurması üzerine Avrupa ülkelerinde ısınma telaşı başladı.

Doğalgaz ve kömüre ulaşmada sıkıntı yaşayan Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de süreç gören vadeli gaz kontratında, son bir yılda yüzde 130’lara ulaşan oranlarda artış olurken, Hollanda Rotterdam Kömür Borsası’nda ise bir ton kömürün fiyatı 4-5 bin doları gördü.

Türkiye’de kömür ve doğalgaz sıkıntısı yaşanmıyor

Avrupa’da kömür ve doğalgaz fiyatlarında son bir yılda yaşanan 2 kat fiyat artışına karşın, gaz ve kömür stoklarının bitmesi telaşı yaşanırken, Türkiye’de ise kömürcüler, yaygınlaşan doğalgaz ve sahte kömürden yakınıyor.

Gaziantep’te 20 yıldır kömür sattığını belirten Tarık Boztürk, Türkiye’nin Rusya’dan kömürü öbür dünya ülkelerine nazaran daha ucuza aldığını belirterek, Kömür, Rusya’dan geliyor. İthal kömür fiyatları daha yüksek ancak Rusya savaşta olduğundan ötürü Türkiye’ye daha uygun veriyor. Afrika’da kömür fiyatları biraz daha yüksek. O nedenle ithal kömürün büyük bir kısmı Rusya’dan geliyor. Ambargo nedeniyle Rusya’nın da fazla satış yapabileceği ülke bulunmuyor aslında.diye konuştu.

“Türkiye’de kömürün tonu 200-250 doları geçmedi”

Gaziantep’te 30 yıldır kömür satan Müslüm Köse, dünya güç piyasasında yaşanan güç ve ısınma probleminin devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin bu krizden en az etkilenen ülke olduğunu söz etti.

Köse, Kömür, halkın vazgeçilmezidir. Bu sene Ukrayna-Rusya savaşından ve Amerika’nın ambargo uygulanmasından ötürü natürel ki de kömürde, dünya güç piyasasında ve ısınmada aşikâr bir kriz yaşandı. Lakin bizim Türkiye’miz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu sorunu rahatlıkla çözmüştür. Dış siyasette bu oyunu âlâ oynamıştır. Halkını düşünerekten Rusya ve Ukrayna ile münasebetleri hoş tutmuştur. Ucuz kömür almayı başarmıştır. Olağan ki de dünya piyasasını Rotterdam borsası belirliyor. Oralarda kömürün tonu 4-5 bin dolara kadar yükselmiştir. Bizim Türkiye’mizde ise 200-250 doları geçmedi. Olağan bunda Rusya’dan kömür almanın katkısı büyüktür. dedi.

Köse, bugün ithal kömürün tonunun 6-7 bin, yerli kömürün ise 3-5 bin TL ortasında satıldığını da kaydetti.


Kömürcüler doğalgaz ve geçersiz kömürden yakınıyor

Kömürcü Müslüm Köse ve Tarık Boztürk, kömür satışında kömürcüleri en çok etkileyen durumun ise bölge genelinde yaygınlaşan doğalgaz ve internet siteleri üzerinden yapılan düzmece kömür satışlarının olduğunu kaydetti.

Son periyotlarda doğalgaza geçişlerin arttığını belirten Boztürk, Doğalgaz ön planda oluyor. Vatandaşımız da rahat, pak bir ortamda ısınmayı tercih ediyor. Kömürü ise gecekondu ve kırsal kısımlar tercih ediyor. Şayet şimdilerde köyler olmasa kömürler elimizde kalırdı. Kentte insanların yüzde sekseni, doksanı doğalgaza geçti. Ve odun kömür fiyatları bu yıl biraz fazla yükseldi. diye konuştu.

Köse ise, “ucuz” kömür diye internet siteleri üzerinden satılan sahte kömürlerin arttığını belirterek, vatandaşları uyardı.


Sobadan zehirlenmelerde kalitesiz kömürlerin tesiri büyük”

Tanınan markaların poşet ya da torbalarına kalitesiz, kaçak kömürün doldurularak satıldığını, sahte kömürlerin hayati açıdan da tehlikeli olduğunu belirten Köse, İnternetten satış yapanların burada dükkanları yok. Kalitesiz ve düzmece kömür satışı yapıyorlar. Torbaların içine düzmece kömür koyuyorlar. Mesela 5-6 TL’lik kömür torbasının içine 2 bin ila 5 bin TL ortasında kömür dolduruyorlar. Beşerler da bunlara ilgi etmesinler. Birkaç yere fiyat sorup kömürü bu türlü temin ederse daha uygun olur. Bunlara dikkat edin. Piyasada kömür çok. Mesela Şırnak’tan gelen kömür var; hem kalitesiz hem de is ve kül oluşumu yüksek. Sobadan zehirlenmelerde de bu biçim kalitesiz kömürlerin tesiri büyük. tabirlerini kullandı.


Kömürün tonu 6 bin ile 6 bin 500 TL ortasında değişiyor

Sahte kömürlerin satışının yalnızca internet üzerinden yapılmadığını da belirten kömürcüler, farklı firma etiketli çuvallarla Gaziantep’e getirilen kömür çuvallarının da ‘ucuza yerli kömür‘ diye satıldığını, fiyatından şüphelenilen hiçbir kömürün alınmaması gerektiğini söyledi, bu tarz satışların yetkililere bildirilmesini istedi.

Gaziantep Kömürcüler Sitesi’nde bu yıl ithal kömürün tonu 6 bin ile 6 bin 500 TL ortasında, ithal kömürün 25 kg’lık torba fiyatı 150 ile 162,5 TL arasında, yerli kömürün tonu 4 bin ile 5 bin TL arasında, yerli kömürün 25 kg’lık torbası ise 100 ile 150 TL ortasında satılıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu