Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, emeklilere 5 bin lira ödenmesini içeren yasa tasarısını görüşecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmasını da içeren Turizm Amaçlı Konut Kiralanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine devam edilecek.

24 Ekim Salı günü haftalık çalışmalarına başlayacak olan Genel Kurul, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın ikinci bölümünde yer alan konuları görüşecek.

Bu konular arasında emeklilere tek seferlik 5 bin lira ödenmesi, Kapadokya Bölgesi Kanunu ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın düzenlemeleri yer alıyor.

12. Kalkınma Planı, 23 Ekim Pazartesi ve 24 Ekim Salı günü Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşülecek. Ayrıca Komite, 26 Ekim Perşembe günü genel 2024 bütçesi görüşmelerine başlayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Sayıştay bütçeleri Kurul’da görüşülecek.

Kentsel dönüşüm önerisi

Ayrıca AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığına sunduğu kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemeleri içeren “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif” konulu tartışmalar da gerçekleştirildi. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda başlayacak.

Teklifte ayrıca deprem bölgesinde yıkılmasına karar verilen binalara ilişkin hukuki süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Riskli bina tespitinin Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya idare tarafından re’sen yapılabileceğine ilişkin düzenlemenin de yer aldığı öneriyle, riskli bina tespitinin bazı malik veya kiracılar tarafından uygulamada engellendiği ve numunelerin alındığı görülüyor. kendi bağımsız birimlerinden tespit edilmesine izin verilmez. Kapalı kapılar veya kolluk kuvvetlerinin yeterli olduğu alanların izne bağlı olarak açılmasıyla bunu yapmak mümkün olacak.

Kararlar salt çoğunlukla alınacak

Teklife göre, kentsel dönüşümlerde inşaat ruhsatlarının alınması da dahil olmak üzere tüm iş ve süreçler, maliklerin payları oranında salt çoğunluğunun alacağı karara göre gerçekleştirilecek.

İstanbul’da dönüşümü hızlandırmak amacıyla başlatılan “Yarısı Bizden” kampanyasının hayata geçirilmesi amacıyla, yararlanıcılara imalat amaçlı maddi yardım sağlanmasına ilişkin kanunda düzenleme yapılacak.

TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da bu hafta toplanacak.

Salı ve Çarşamba günleri Meclis’teki siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

haber-kigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu