Haber

TÜ’de “Osmanlı İdaresinde Rumeli” konferansı düzenlendi

Trakya Üniversitesi’nde (TÜ), “Osmanlı İdaresinde Rumeli” başlıklı konferans düzenlendi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilen konferansa, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Altuğ konuşmacı olarak katıldı.

Merkez Kütüphanesi Recep Zogo Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve moderatörlüğünü Merkez Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin’in yaptığı konferansta, Doç. Dr. Uğur Altuğ, Rumeli’nin Osmanlı yönetimindeki seyrini anlattı.

Doç. Dr. Altuğ, Osmanlı Devleti’nin, Balkan coğrafyasında 500 yılı aşkın bir süre hüküm sürdüğünü belirti.

Rumeli’nin, Osmanlı yönetimindeki hayli geniş bir coğrafyayı söz ettiğini lisana getiren Altuğ, şunları kaydetti:

“Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar’da kurulmuş bir Rum-ili imparatorluğudur. Kuruluşunun ardından güçlü dinamikleri olan bir devlet yapısına dönüşen Osmanlı, önce Gelibolu Yarımadası’nı ilhak faaliyetlerine girişecek ve buradan aldığı güçle balkanlara yanlışsız ilerleyişine devam edecektir. Evvel Trakya ve akabinde Bulgaristan’ın Tuna boyu, Makedonya’nın Yunanistan hududu olan bölgesi ve Batı Trakya Osmanlı yönetimine girecektir. Bu andan itibaren Osmanlılar süratli bir biçimde bu geniş ve çok kültürlü coğrafyada egemenliklerini tesis edeceklerdir. I. Murat periyodunda Osmanlı siyasal yapısı, bir Balkan imparatorluğu formunda tezahürünü gösterecektir..”

Soru karşılık kısmı ile sona eren konferansın akabinde Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer tarafından Doç. Dr. Uğur Altuğ’ya ikram takdim edildi.

Konferansa, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu