İş

Thyssenkrupp çelik biriminin hisselerini Kretinsky’ye satıyor

Thyssenkrupp, çelik bölümünün %20 hissesinin Çek milyarder Daniel Kretinsky’ye satılması için denetim kurulunun onay verdiğini açıkladı. Bu karar, işçi temsilcilerinin devam eden direnişinin ortasında geldi.

Alman sanayi kuruluşu, icracı olmayan yönetim kurulu koltuklarının yarısını işgal eden işçi liderlerinin işleme karşı oy kullandığını belirtti. Çıkmazı çözmek için Yönetim Kurulu Başkanı Siegfried Russwurm’un oyu, Alman kurumsal yönetim yasaları uyarınca izin verilen bir önlem olarak iki kez sayıldı.

Geçtiğimiz hafta, işyeri temsilcileri yazılı iş ve saha güvenliği garantilerinin yokluğunda anlaşmaya karşı çıkabileceklerini ifade etmişlerdi. Bu endişelere rağmen kısmi satışın onaylanması, Thyssenkrupp’un Kretinsky ile 50/50 çelik ortak girişimi kurma stratejisinde önemli bir adımdır. Kretinsky’nin enerji holdingi olan EPCG’nin, çelik üretiminde önemli bir gider olan elektrik maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Mayıs ayının başlarında Thyssenkrupp, azalan talep ve düşen fiyatlardan muzdarip olan çelik sektöründeki zorlukları gerekçe göstererek 2024 mali tahminlerini üç ay içinde ikinci kez aşağı yönlü revize etti.

IG Metall sendikası temsilcisi ve yönetim kurulu başkan yardımcısı Juergen Kerner, Kretinsky’nin yatırımını teoride olumlu olarak değerlendirdi. Ancak, satışı çelik biriminin ana şirketinden aceleyle koparılması olarak eleştirdi ve işçi tarafının güçlü bir direniş göstereceğine söz verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu