Ekonomi

Sektör elektrikli araçlara ilişkin ÖTV düzenlemesini nasıl değerlendirdi?

BURAK KARAGÖZ

Otomotiv sektöründe elektrikli araç segmentindeki şirketler genel olarak ÖTV matrahına ilişkin düzenlemeyi mevcut enflasyon oranları dikkate alındığında sınırlı buluyor.

Özel Tüketim Vergisi düzenlemesine ilişkin sektör temsilcileri şunları söyledi:

Focus Otomotiv Satış ve Pazarlama Müdürü Emrah Ünlü

“Mevcut enflasyona göre düşük bir oran”

Elektrikli araçlar için temel güncelleme sadece 160 KW altında Satış adedi 1 milyon 250 bin TL’nin üzerinde olan araçlarda tahsil edilen ÖTV oranı yüzde 40 seviyesinde oldu. Şimdi bu miktar yüzde 16 artışla 1 milyon 450 bin TL’ye çıktı. Böylece, mevcut durumda sunulan ve bu kriteri karşılayan elektrikli araçların bir kısmı bugün itibarıyla yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi dilimine dahil oluyor. Örnek vermek gerekirse şu anki fiyatı 2 milyon 400 bin TL olan elektrikli otomobilin fiyatı, yeni değişiklikle birlikte 1 milyon 900 bin TL düşecek. Yani 500 bin TL’ye varan bir indirimden bahsediyoruz.

Elbette bu ölçekte çok fazla model yok. Mevcut enflasyon verilerine göre yüzde 16’lık artış oldukça düşük görünüyor. Aynı zamanda tüm elektrikli otomobil modellerini kapsamayan bir değişikliğin satışlara etkisi sınırlı olacaktır. Aslında elektrikli otomobil satışlarında son bir yılda ciddi bir artış var. Bugün yayınlanan genelgeyle birlikte halihazırda yükselen bir satış trendine giren elektrikli otomobillere olan ilgi daha da artacak. Yayınlanan genelgenin mevcut duruma en büyük etkisinin bu olacağını düşünüyorum. Ayrıca birçok markanın distribütörleri arabalarımı yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi dilimine dahil etmek için büyük nakit kampanyaları yapıyordu. Bu değişiklikle distribütörlerin olası kur artışlarından etkilenmeme konusunda eli daha güçlü olacak ve elektrikli araç almayı düşünen kullanıcıların satın alma kararlarına olumlu yansıyacak.

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun

“Yüzde 10 dilimindeki araçların erişilebilir olacağı bir dönem olacak.”

Motor gücü 160 kilovatın (kW) altında olan ve yüzde 10 özel tüketim vergisi (ÖTV) diliminde yer alan tamamen elektrikli binek otomobillerde matrahın 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarılması; Çevre dostu teknolojilerin kullanımının teşvik edilmesi faydalı olacaktır.
Markalar fiyatlandırma durumlarını bu gelişmeye göre belirleyecek. Bu değişiklikle birlikte mevcut fiyatları yüzde 40 Özel Tüketim Vergisi diliminde olanlar olabilir ve yüzde 10’a düşebilir.
Bu kararla birlikte tüketicilerin yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi dilimindeki araçları daha uygun fiyatlarla sahibi olabileceği bir dönem gelecek. BYD Türkiye olarak içinde bulunduğumuz C-SUV segmentinde döviz kuru hareketleri ve sektörel gelişmelere göre rekabetçi gücümüzü sürdürmeyi hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu