Ekonomi

Mizuho Apple için kısa vadeli düşüş öngörüyor, iPhone tahminlerini düşürüyor

Mizuho’nun finansal analistleri, Apple’ın (NASDAQ:AAPL) 2024 yılındaki iPhone satışlarına ilişkin tahminlerini revize ederek, daha önceki %6’lık düşüş tahminlerine kıyasla şimdi %7’lik bir düşüşle 217 milyon cihaza gerilemesini öngörüyor.

Bu finans uzmanları, Apple’ın yılın ilk altı ayında iPhone üretimini, o dönem için tipik olarak beklenenden daha büyük ölçüde azaltması gerekeceğini tahmin ediyor. Bu strateji tedarik zincirindeki tıkanıklığı önlemek içindir.

İlk çeyrekte iPhone üretiminin 46 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor ki bu da bir önceki yıla göre %21, bir önceki çeyreğe göre ise %45’lik bir azalma anlamına geliyor. İkinci çeyrekte ise üretimin 46 milyon ünitede kalacağını tahmin ediyorlar ki bu da yıldan yıla %18’lik bir artışa ve bir önceki çeyreğe göre bir değişikliğe işaret etmiyor. Bu da yılın ilk yarısı için toplam 92 milyon adetlik bir üretim anlamına geliyor.

Analistler, “Üretimde devam eden azalma nedeniyle kısa vadede hafif olumsuz etkiler bekliyoruz” dedi. “Nisan-Haziran çeyreğinin hem Apple hem de bileşen ve malzeme tedarik eden şirketler için özellikle zorlu geçmesini bekliyoruz (Japon üreticiler için Mart 2025’te sona eren mali yılın ilk yarısında risk öngörüyoruz).”

Yakın vadedeki olumsuz görünüme rağmen analistler yılın ikinci yarısı için iyimserler ve iPhone 16’nın piyasaya sürülmesini ve yapay zeka özelliklerini dört gözle bekliyorlar.

Analistler, “… kısmen Apple’ın iPhone 16 için olumlu tahminleri ve yapay zeka özelliklerindeki geliştirmeler nedeniyle, ikinci çeyreğin ikinci yarısından itibaren ivmede olumlu bir değişim olasılığını öngörüyoruz” dedi. “Gelecekteki ilgi alanları arasında muhtemelen iPhone 16’nın özellikleri, fiyatlandırması ve satış performansının yanı sıra SE4 modeli ve iPhone 17’nin etkisiyle 2025’te üretim ve satış büyümesinin toparlanma potansiyeli yer alacaktır.”

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu