Haber

Mersin’de meydana gelen kazada otobüs tünel kurallarına uymadı

Mersin’in Aydıncık ilçesinde bugün gerçekleşen Ulaştırma Hizmetleri Yönetmeliği Genel Müdürlüğü; 9 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüsün tünel giriş çıkış kurallarından 3 kat daha hızlı gittiğini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından kazayla ilgili açıklama yapıldı.

Kazanın ardından Ulaşım Elektronik Takip ve Kontrol Sistemi’ne bildirilen verilerin hızla incelendiği ve söz konusu veriler doğrultusunda 48 koltuk taşıma kapasiteli otobüste 38 yolcunun seyahat ettiğinin belirlendiği belirtildi. Yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde yeterli sayıda sürücü ve refakatçinin bulunduğunu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kazanın meydana geldiği tünel 2017 Mart ayında araç trafiğine açıldı. Yaklaşık 6 yıldır hizmet veren ve yılda ortalama 12 milyon aracın geçtiği bu lokasyonda bugüne kadar ölümlü bir kaza yaşanmadı.

Ancak kazanın meydana geldiği 1124 metre uzunluğundaki Sarıyar-2 Tüneli çıkışında, söz konusu aracın 3 katı hıza denk gelen 98,7 kilometre hızla gittiği görüntülerle belirlendi. Tünele girip çıktıktan sonra kademeli olarak 50, 40 ve 30 kilometreye kadar yavaşlamalıydı. “Maalesef sürücünün bu taraftaki trafik işaret ve sinyallerine uymadığı tespit edilmiştir.”

Açıklamada, bir anlık dikkatsizliğin büyük kayıplara yol açtığı bu kaza gibi acı olayların yaşanmaması için tüm sürücülerden trafik kurallarına titizlikle uymaları, uyarı trafik levhaları ve yön levhalarına dikkat etmeleri istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu