Haber

Karabağ’da 30 yıl sonra ilk kez sandık kurulacak

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan, Karabağ zaferinden sonra ilk kez seçime gidiyor. Azerbaycanlılar 7 Şubat’ta cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanacak. Seçimlerin tarihi bir özelliği var. Çünkü bu sefer oylar Azerbaycan topraklarının tamamında kullanılacak. Yaklaşık 30 yıl sonra işgalden kurtarılan Karabağ’da ilk kez sandık kurulacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday yarışıyor. Askeri ve siyasi birçok başarıya imza atan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in sandık kazanacağı kesindir. Diğer adaylar ise Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Tüm Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ile iki bağımsız isim Zahid Oruç ve Fuat Aliyev.

Azerbaycan’da seçimlerin 2025 yılında yapılması planlanıyordu. Ancak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla seçim 1 yıl erkene ertelendi. 7 yılda bir cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı Azerbaycan’da son seçim 11 Nisan 2018’de yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu