Haber

İtalya’nın Aradığı Uyuşturucu Baronu da Türkiye’de Çıktı

Uluslararası cürüm örgütlerinin Türkiye’deki varlığına ilişkin tartışmalar devam ederken; İtalya’da uyuşturucu kaçakçılığından 22 yıl 8 ay hapse mahkum edilen ve dört yıldır aranan Luciano Camporesi Türkiye’de yakalandı.

Türkiye’deki milletlerarası çete başkanları siyasetin de gündemine gelmişti

İstanbul’da bu yıl Sırbistan’da kırmızı bülten ile aranan suç örgütü lideri Jovica Vukotiç ve  Azerbaycanlı mafya lideri Elnur Gasimov’un öldürülmesi tartışma yaratmıştı. Gürcü ve İran mafyasının AVM çatışması ve Antalya’da bir öteki mafya lideri ‘Lotu Quli’nin infazı da tekrar gündem olmuştu. CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kelam konusu isimlerin Türkiye’deki varlığını hükümetin kara parayı Türk ekonomisine sokmaya çalışmasına bağlarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu uyuşturucu ve kara parayla tarihin en büyük savaşının verildiğini iddia ediyor.

5 Aralık 2018’den bu yana nerede olduğu bilinmiyordu, Antalya’da yakalandı

Diken’in BBC’den aktardığı habere nazaran, 47 yaşındaki Luciano Camporesi, İtalya ve Türkiye’den güvenlik güçlerinin işbirliğiyle 11 Kasım’da Antalya’da yakalandı. İtalya basını, Camporesi’nin üzerinden geçersiz kimlik dokümanları çıktığını yazdı. Türkiye, operasyonla ilgili şimdi bir açıklama yayınlamadı. İtalya, Ağustos 2018’de, Camporesi’ye ilişkin olduğu belirlenen ‘Remus’ isimli bir gemide 20 tondan fazla esrar ele geçirmişti. Mevzuyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda Camporesi, milletlerarası uyuşturucu kaçakçılığı kabahatinden 22 yıl 8 ay mahpusa çarptırılmıştı. Camporesi’nin nerede olduğu, 5 Aralık 2018’den bu yana bilinmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu