Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün İsrail’in Gazze saldırısını kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün, İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampına yönelik saldırısını kınadı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan yapılan yazılı açıklamada, örgütün İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı katliamını sürdürmesini ve savaş hatalarını en güçlü şekilde kınadığı belirtildi.

Açıklamada, “İsrail’in vahşi saldırılarını durdurmak, Filistinli sivillere uluslararası koruma sağlamak ve onlara temel yaşam malzemeleri ve kalıcı acil insani yardım sağlamak için uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunuyoruz” denildi. ifadeler kullanıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgeleri defalarca hedef alması, uluslararası hukuku ve uluslararası insancıl hukuku sürekli ihlal etmesi nedeniyle kınandığı belirtildi.

Açıklamada, tehlikeli insani koşulların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceği, sivillerin korunması, kan dökülmesinin ve askeri operasyonların durdurulmasının acil öncelikler olduğu belirtilerek, saldırıların derhal durdurulması istendi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki bir yerleşim bölgesini insanlık dışı hedef almasını en güçlü ifadelerle kınıyor.” Onun sözleri yer aldı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun yeni ve açık bir ihlali olarak değerlendirilen saldırının, mevcut krizi daha da karmaşık hale getirdiği ve telafisi hiç de zor olmayan vahim sonuçlara yol açtığı belirtildi. seviyeleri.

Açıklamada, İsrail bombardımanından kaçan barınak, sağlık merkezi ve hastanelere sığınan savunmasız sivillere yönelik pervasız saldırıların devam etmesinin tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunularak, Filistinli sivillere gerekli korumanın sağlanması ve gerekli önlemlerin alınması yönünde çağrıda bulunuldu. saldırıları durdurun.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, söz konusu akının “tehlikeli bir gelişme” olduğunu kaydetti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tüm insani ve ahlaki değerler ile uluslararası insani hukuk kurallarını ihlal eden bu eylemi şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. Uluslararası topluma sorumluluklarını üstlenmeye ve İsrail’i sivillere karşı daha fazla suç işlemekten caydırmaya çağırıyoruz.”

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu