Ekonomi

Intel, 1 trilyon parametreli AI modelini duyurdu

HANDE BERKTAN

ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan teknoloji şirketi Intel, üretken yapay zekanın yeni modeli Aurora genAI’yi duyurdu. Aurora genAI modeli, genel metin, bilimsel metinler, bilimsel bilgiler ve alanla ilgili kodlar konusunda eğitilecektir. Bu model, potansiyel uygulamalara sahip, tamamen bilim odaklı, üretken bir yapay zeka modeli olacaktır.

Aurora genAI’nin odaklanacağı alanlar, moleküllerin ve aygıtların tasarımından milyonlarca kaynaktan bilgi sentezlemeye, sistem biyolojisi, polimer kimyası ve elektrikli cihazlar, iklim bilimi ve kozmoloji alanlarında yeni deneyler önermeye kadar pek çok uygulamada olacaktır. Model ayrıca kanser ve diğer hastalıklarla ilişkili biyolojik süreçlerin tanımlanmasını hızlandırmak ve ilaç tasarımı için hedefler önermek için kullanılacaktır.

Intel Aurora gen AI’dan 1 trilyon parametre hedefi

Intel Aurora genAI modeli, Megatron ve DeepSpeed’e dayalıdır. En önemlisi yeni model için hedeflenen büyüklük 1 trilyon parametre olacak. Bu arada ChatGPT’nin ücretsiz ve herkese açık sürümleri için niyet boyutunun sadece 175 milyar olduğunu da belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu