Haber

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı görevden aldı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin’e destek amaçlı gösterileri yasaklamaya çalışan İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı görevden alarak kabinesini revize etti.

Başbakan Sunak, görevden aldığı İçişleri Bakanı Braverman’ın yerine Dışişleri Bakanı James Cleverly’yi atadı. Eski İngiltere Başbakanı David Cameron, yeni Dışişleri Bakanı oldu.

İngiltere Çevre Bakanı Therese Coffey’nin görevinden istifa ettiğini açıklamasının ardından Sunak, bu göreve halihazırda Sağlık Bakanı olarak görev yapan Steve Barclay’i atadı. Victoria Atkins Sağlık Bakanlığına atandı.

Sunak, kabinesinin yanı sıra partisi içinde de bazı pozisyonları değiştirdi.

Braverman’ın Filistin gösterileri nedeniyle polisle yaşadığı gerginlik tartışmalara yol açtı.

Filistin’e destek gösterilerine yönelik tutumuyla İngiltere’de tartışma yaratan Braverman, bu sabah görevden alındı.

Suella Braverman’ın İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının ardından Londra polisini Filistin’e destek gösterilerine izin verirken “taraf tutmakla” suçlamasıyla başlayan gerginlik, yoğun tartışmalara ve istifa çağrılarına neden oldu.

Londra’da 14 Ekim’den bu yana her hafta düzenlenen Filistin’le dayanışma yürüyüşlerini “nefret yürüyüşü” olarak nitelendiren Braverman, polisi Filistin hareketlerine “çifte standart uygulamakla” suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu