Haber

Huawei, yeni HarmonyOS Next işletim sistemini tanıttı

Huawei, bir dönem akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerindenken, Çin devletiyle doğrudan teması olduğu gerekçesiyle ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı. Bu konuda firma tedarik konusunda ciddi sıkıntılarla karşılaştı ve doğal olarak üretimde de sıkıntılar yaşandı. Bu da pazar payını doğrudan etkiledi.

Yaptırımlar nedeniyle Google ile iş birliğini sona erdiren Huawei, Android işletim sistemine veda etti. Durum böyle olunca şirket HarmonyOS adını verdiği kendi işletim sistemini geliştirdi. Şu anda yüz milyonlarca cihazda kullanılan HarmonyOS, kullanıcıları memnun etmeyi başardı. Bugün Huawei, yeni HarmonyOS Next işletim sistemini tanıttı.

HarmonyOS Next nedir?

Huawei, anavatanı Çin’de bugün düzenlediği etkinlikte HarmonyOS Next işletim sistemini tanıttı. Tüm dikkatleri üzerine çeken bu yeni yazılımın tamamen şirket bünyesinde geliştirildiği ve AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) aracılığıyla desteklenmediği belirtildi. Bu konuda Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’u ile doğrudan rekabet edecek.

Bilindiği gibi HarmonyOS Android uygulamalarını çalıştırabiliyor. Ancak HarmonyOS Next’te bu mümkün olmayacak. Bu amaçla Huawei, yeni işletim sistemi için Hesap Makinesi, Saat ve Notlar gibi özel uygulama ve oyunların geliştirildiğini duyurdu.

O özellik Android’e de geldi: X (Twitter) yeni bir özelliğe daha kavuştu!

Elbette her telefona yüklü olarak gelen uygulamalarla sınırlı kalmayacaktır. Şirket, şu anda 200’den fazla uygulamanın geliştirme aşamasında olduğunu duyurdu. Şirket, 2024 yılı sonuna kadar bu sayıyı artırmayı hedefliyor ve bunun için 7 milyar yuan yatırım yapacak. Bu da 983 milyon dolara tekabül ediyor.

HarmonyOS Next’in önizleme sürümü artık geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Yılın son çeyreğinde tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu