Teknoloji

Hindistan Savunma Bakanlığı, Windows’u kendi Ubuntu tabanlı Maya işletim sistemiyle değiştirmeyi planlıyor

Hindistan, Savunma Bakanlığı kurumlarında kritik değerde olan bilgisayarlarda büyük bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Yayınlanan yeni bir habere göre kurum, internete bağlı tüm bilgisayarlarda Windows’u kendi işletim sistemiyle değiştirecek.

Indian Express, ülkenin Savunma Bakanlığı bilgisayarlarında Windows’un yerini alacak Maya İşletim Sistemigeliştirdiğini açıkladı. Maya OS, Linux tabanlı Ubuntu’ya dayanmaktadır.

Raporda, Savunma Bakanlığı’nın Windows’tan uzaklaşmasının nedeninin işletim sistemine yönelik siber saldırı korkusu olduğu iddia ediliyor. Ülke, 2019’da bir nükleer santrale düzenlenen saldırı da dahil olmak üzere son birkaç yılda büyük bilgisayar korsanlığı olaylarıyla karşı karşıya kaldı. Kuruluş, Windows’un çok sayıda kötü amaçlı yazılım tehdidine sahip olduğuna, Ubuntu saldırılarının ise daha az yaygın olduğuna inanıyor.

Mevcut plan, 15 Ağustos’a kadar ülkenin Güney Bloku’ndaki internet bağlantılı bilgisayarlarda Windows yerine Maya OS’nin kullanılmasıdır. Maya işletim sistemi, 2023 yılı sonuna kadar Milli Savunma Bakanlığı’nın geri kalan tüm bölümlerinde kullanıma sunulacaktır.

aliagaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu