Ekonomi

Hedge fonlardan Mart ayında 9,9 milyar dolar çıkış yaşandı

Yatırımcılar Mart ayında hedge fonlardan net 9,9 milyar dolar çekerek Şubat ayındaki 780 milyon dolarlık çıkışa kıyasla önemli bir artış kaydetti. Nasdaq eVestment tarafından hazırlanan bir rapora göre bu olay, hedge fonlardan çıkan para miktarının yatırım yapılan miktarı aştığı, sektör için üst üste 22. net çıkış ayını temsil ediyor.

Çıkışlara rağmen, hedge fonlar takip edilen tüm stratejilerde olumlu performans göstermiştir. Özellikle, piyasa tarafsızlığını korumak için hisse senetleri ve türevlerin alım satımını içeren alternatif risk primi stratejileri, çeyrek için yaklaşık %12’lik bir getiri bildirdi. Yönetilen vadeli işlem stratejileri de Mart ayında %4’lük bir getiri ve 31 Mart’a kadar olan yıl için %9’luk bir artışla iyi bir performans sergiledi.

Raporda, hedge fonlara önemli miktarda yeni yatırım tahsis etme konusundaki genel isteksizlik nedeniyle yatırımcı girişinin sürekli olarak düşük kaldığı vurgulandı. Çeşitli alım satım stratejileri arasında sadece dört tanesi girişe tanık oldu. Bunlar arasında, yönlü bahisler yapmaya ve farklı tahvillerin göreceli fiyatlarına dayalı ticaret yapmaya odaklanan iki tür tahvil ticareti hedge fonu yer aldı.

Bazıları dünyanın en büyükleri arasında yer alan çok stratejili hedge fonlar, Mart ayında toplam 2,7 milyar dolarla en önemli çıkışları yaşadı. Yine de, bu çıkışlara rağmen, çoklu strateji fonları tarafından yönetilen tahmini varlıklar Mart ayında 700 milyar doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Bu rakam kaldıraç, performans ve müşteri girişlerini hesaba katıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu