Haber

Fenerbahçe, TFF Etik Kurulu tarafından Ali Koç’a gönderilen soruların yanıtlandığını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu’nun 4 Kasım 2023’te kendisine gönderdiği yazıyla başlatılan soruşturma kapsamında F.Bahçe Başkanı Ali Koç’un cevabının TFF Etik Kurulu’na gönderildiği açıklandı.

Sarı-lacivertli ekip, TFF Etik Kurulu’nun F.Bahçe Başkanı Ali Koç’a yazılı olarak ilettiği soruların yanıtlandığını resmi internet sitesinden duyurdu. Lider Ali Koç’un açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu (“Kurul”) tarafından gönderilen 04.11.2023 tarih ve 2023-15 E./33-16 sayılı yazı ile daha önce soruşturma kapsamında bilgilerime ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. İlgili yazıda aşağıdaki sorulara verdiğim yanıtlar ve varsa ek açıklamalarımın Kurulunuza iletilmesi talep edilmiştir.

“1-Adana Demirspor A.Ş. ile F.Bahçe A.Ş. arasında oynanan maçtaki bir durumun VAR görüntüsü size dönemin MHK Başkanı Lale Orta tarafından mı gönderildi?

2-Yukarıdaki soru dışında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu çerçevede bana yöneltilen sorulara verdiğim cevapları ve açıklamaları aşağıda heyetinizin dikkatine sunuyorum.

Söz konusu iddiaların ortaya atılmasının hemen ardından kulübümüz, 19.10.2023 tarih ve 522 sayılı yazı ile Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na başvurarak, “Bu iddiaların ayrıntılı olarak araştırılması ve gerekli adımların atılması” talebinde bulunulmuştur. İddiaların doğruluğu konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmak ve kamuoyunu aydınlatmak amacıyla.” yapıldı. Heyetinizin başlattığı bu sürecin Kulübümüzün başvurusu üzerine başlatılıp başlatılmadığı konusunda bugüne kadar TFF Yönetim Kurulu tarafından Kulübümüze herhangi bir bilgi verilmemiş, hatta bilgi verilmemiştir.

Üstelik Türk futbolunda etik dışı davranışların önlenmesini amaçlayan tarafımızca yapılan tek uygulama bu değildir. Hatta her gün bir başka ciddi tezin ortaya atıldığı ve asılsız olmadığı Türk futbolunda önemli otoriteler tarafından ortaya atılan tüm iddiaların araştırılması için sürekli olarak Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na başvuruyoruz. Öncelikle F.Bahçe Spor Kulübü ve Fenerbahce Futbol A.Ş. Başkan olarak göreve geldiğim ilk günden bu yana Türk futbolunun daha dürüst, daha şeffaf ve daha adil yönetilmesi için gösterdiğim haklı hassasiyet futbol kamuoyu tarafından bilinmektedir. Türk futbolunu hem ahlaki hem de idari olarak hak ettiği seviyeye çıkarmak hedefiyle yola çıkan bir kişi olarak Galatasaray A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Erden Timur’un dayanaksız ve tamamen asılsız iddialarına cevap verme ihtiyacının doğması benim açımdan en hafif tabirle talihsizliktir.

Yazınıza hitaben, Adana Demirspor A.Ş. -Fenerbahçe A.Ş. Sezon ortasında oynanan maçtaki bir duruma ilişkin VAR görüşünün dönemin MHK Başkanı Sayın Lale Orta tarafından doğrudan veya dolaylı olarak bana iletilmediğini Meclisinize bildirmek isterim.

Yönetim kurulunuzun bildiği gibi, kural olarak ispat yükü tartışmayı yapan tarafa aittir. Ancak gerçekle ilgisi olmayan suçlamaların “çamur at izi bırakmak” düşüncesiyle serbestçe ifade edilebilmesi ve sonuçta cezasız kalması, Türk futbolunun değerine zarar verdiği gibi, toplumsal olayları da körüklüyor. Şüpheli kişi ve kurumlar. Söz konusu tezler 17 Ekim 2023 tarihinde ortaya atıldığı için üzerinden yirmi gün gibi uzun bir süre geçmesine rağmen tez yazarı tarafından herhangi bir delille desteklenememiştir.

Sadece 17 Ekim 2023 tarihli programda öne sürülen tezlerle sınırlı olmamak üzere, TFF delegesi eski hakem Ahmet Çakar’ın Beyaz’da yayınlanan Beyaz Futbol adlı programda öne sürdüğü bazı iddiaların yer aldığı başvurumuz, TV kanalının, Etik Kurulu’nda incelenmesi ve soruşturma açılması gerektiği yönündeki iddia, 4 Ekim 2023’te TFF Yönetimi’ne sunuldu. Kurul’a sunuldu. Türk futbolunun daha şeffaf yönetilmesi ve ağır iddiaların soruşturulması yönünde attığımız tüm adımların şu ana kadar sonuçsuz kaldığını üzülerek gözlemliyoruz. Bu aşamadan sonra beklentimiz başvurularımızın gerekli ücret gösterilerek incelemeye alınmasıdır.

Söz konusu olayla ilgili gerekli soruşturmanın sağlıklı ve adil bir şekilde yürütülmesi ve gerçeklerin ortaya çıkmasının sağlanması amacıyla 5 Kasım 2023 tarihinde yapılan F.Bahçe Spor Kulübü Üst Divan Divanı toplantısında da açıkça belirttiğim gibi; Eski MHK Lideri Sayın Lale Orta’nın bana VAR videosu gönderdiği iddiasına ilişkin, gerçeklerin aydınlatılması açısından başta davacı olmak üzere ilgili tüm tarafların sözlü ifadesinin alınması bir zorunluluk haline geldi.

Davacının bana ilettiğiniz metinde yaptığı ifadelerin deşifre edilmiş metninde de belirtildiği gibi, “Lale Orta’nın Ali Koç’a imajını gönderdiğine dair kayıt var.”, “Nerede olduğunu da söyleyeceğim.” , “Bunlar o kadar da sokak dedikodusu değil. Şunu söyleyeyim. “Doğruluğu teyit edilen bilgiler” şeklinde telaffuz edilmesi, ortada açık delillerin bulunduğunu gösteriyor. Hiç şüphe yok ki, Meclisinizin yürüttüğü soruşturma kapsamında. Tez yazarının elinde olduğunu belirttiği kayıtların ibraz edilmesi zorunludur.Tez ibraz edilemiyorsa veya sunulan belgeler ileri sürülen iddiayı kanıtlamıyorsa, şahsımı suçlayıcı asılsız beyanlarda bulunan kişiler, Fenerbahce Spor Kulübü ve Fenerbahce Futbol A.Ş. Lideri olduğum ., itiraz hakkımız saklı kalmak kaydıyla 6222 Sayılı Kanun’un 18/10, 22/1, 22/3 ve ilgili diğer kararlarının ihlaline tabi olacaktır – Disiplin Kurulları ve Komitenizin Futbol Disiplin Talimatı’nın 36. maddesine ilişkin diğer hükümlerine ve Etik Kurul Talimatı’nın 11’den 12’ye kadar olan maddelerine ilişkin diğer düzenlemelere aykırı olduğu değerlendirilebilir. Yaptırımlarla cezalandırılmaları gerekir.

Son olarak, bu noktada Türk futbolunun yapısal sorunlarının temelini saha içi ve saha dışı oyunun bütünlüğüne ilişkin tartışma ve spekülasyonların oluşturduğunu, TFF Etik Kurulu’nun kritik bir konumda ve görevde olduğunu belirtmek isterim. Türk futbolunun yapısal sorununu çözme konusunda büyük sorumluluk. Bu nedenle bu sorumluluğun layıkıyla yerine getirilmesi şarttır. Bu itibarla yukarıda da belirttiğim gibi, önümdeki beyanlarıma esas teşkil eden soruşturmanın kapsamlı bir şekilde ele alınmasını ve ben de dahil olmak üzere iddiaların tüm muhataplarının sözlü beyanlarının alınmasını talep ediyorum.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu