Haber

Erdoğan: Depremlerde 46 bin 104 kişi hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi.

Beştepe’de kameralar karşısına dikilerek 4 saat süren görüşmenin ardından Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104’e çıktığını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

11 İLDE 230 BİN BİNA YIKILDI VEYA CİDDİ HASAR GÖRDÜ:Zelzele bölgesindeki 11 ilimizde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bin, bu alanlardaki bağımsız bölüm sayısı ise 645 bin.

Evleri hasarsız veya hafif hasarlı olan vatandaşlarımızın bir kısmı devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremiyor. Konteyner şehirlerin kurulmasına hız verdik. Gerekirse konteyner sayısını daha da artırabiliriz. Amacımız yarım milyon depremzedeyi 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak daha iyi kaideler üzerinde barınabilecekleri bu alanlara taşımak.

İSTEDİĞİMİZ HIZ VE AKTİVİTEYE ULAŞAMADIK: Yıkım o kadar büyüktü, yıkım alanı o kadar genişti, iklim ve site kuralları o kadar zordu ki, işin ilk anlarında istediğimiz hıza ve aktiviteye ulaşamadık. Kapanan yolları hızla açarak, altyapıyı kullanılabilir hale getirerek, kamu ve özel kesimdeki tüm araç ve insan gücünü devreye alarak kısa sürede sistemi sağladık.
HAYATINI KAYBEDEN OPERATÖRLERİN BORÇLARINI SİLERİZ: Konut sorununun yanı sıra kentlerimizin günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası olan ticari faaliyetlerin canlanmasına da önem veriyoruz. Ayrıca yıkılan veya kullanılamaz hale gelen işyerleri için de analizler geliştiriyoruz. Bugüne kadar 6 bin kesintili ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz. Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçlarını ve afette hayatını kaybeden işletmecilerimizin tüm borçlarını siliyoruz.
4 hafta sonunda arama kurtarma çalışmalarını tamamladığımız ve barınma sorununu çözdüğümüz bir yere geldik.

DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu