Haber

Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı ile görüşmek üzere Brüksel’e geldi

Polonya muhalefet bloğu Sivil Koalisyon Başkanı ve eski başbakan Donald Tusk, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile görüşmek üzere geldiği Brüksel’de hedefinin Polonya’nın Avrupa Birliği’ndeki (AB) konumunu yeniden inşa etmek olduğunu söyledi. .

Muhalefetin başbakan adayı Tusk, Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Tusk, 15 Ekim sonuçlarının ardından muhalefetin Polonya’da parlamento çoğunluğuna yetecek kadar oy aldığını anımsatarak, “Hepimiz kendimize ve dünyaya şunu kanıtladık ki, eğer değişime inanırsanız ve onun için çabalarsanız değişim gerçekleşir.” ” Bu kelimeyi kullandı.

Seçime özellikle genç seçmenlerden “olağanüstü” bir katılım olduğunu belirten Tusk, “Bu, Polonya halkı için demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve ifade özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu tüm Avrupa’ya gösteriyor. Bugünkü hedefimiz Polonya’nın yeniden inşasıdır.” AB’deki konumu.” dedi.

Tusk, toplantıya başbakan değil muhalefet lideri olarak geldiğini ancak “zamanın çabuk geçtiğini” belirtti.

Seçimlerde en çok oyu alan üç muhalefet lideri, 24 Ekim’de başbakan adaylarının Tusk olduğunu açıkladı.

Seçim sonuçları

Polonya Ulusal Seçim Komitesi oy sayımını 17 Ekim’de tamamladı. Buna göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 35,38 oyla seçimleri birinci sırada tamamladı.

Seçimde bu partiyi yüzde 30,70 oy oranıyla ana muhalefet bloğu Tusk liderliğindeki Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 oy oranıyla Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

Ülkede seçim barajı partiler için yüzde 5, ittifaklar için ise yüzde 8’dir.

Nüfus sayımında birinci olan PİS, diğer partilerin sonuçlarına göre Meclis’teki çoğunluğunu kaybediyor. Bu durumda üç muhalefet partisinin koalisyon kurarak Meclis’te çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

sogutluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu