Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Parti Okulu 50. Gençlik Kampı’nda konuştu Açıklaması

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçimler belki üniversitelerin açık olduğu bir dönemde olacak. Dolayısıyla öğrencilerin ikametlerinin bulunduğu yer ile öğrenim gördükleri kentler arasında fark olabilir. Orada size (CHP’li gençlere) daha büyük bir görev düşüyor. O gençlerin sandığa gidip oy kullanmalarını sağlamanın yolunu ve yöntemini bulacaksınız. Gerekirse biz hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seferber olacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Sarıyer Belediyesi Kilyos Toplumsal Tesisleri’nde düzenlediği “CHP Parti Okulu 50. Gençlik Kampı Sosyal Demokrat Politikalar Eğitimi”nde yaptığı konuşmada, ülkenin geleceğini gençlerin belirleyeceğini söyledi.

CHP’li olmanın kolay olmadığını hem Türkiye’nin hem de CHP tarihinin iyi bilinmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ülkesinin ve partisinin tarihini bilmeyenlerin iyi siyaset yapamayacağını dile getirdi.

Geleceği inşa edebilmek için geçmişteki hataların bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sıradan bir ülke olmadığına dikkati çekti.

Bu topraklarda verilen Ulusal Uğraş’ın bütün mazlum milletlere örnek olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sadece kendi insanımıza değil, mazlum milletlerin de tarihine örnek olan bir partiyiz, bu türlü bir gelenekten geliyoruz. Dünyanın en eski, en esaslı partilerinden birisiyiz. Siyasi partilerin tarihine baktığınızda yüzlerce partinin kurulduğunu lakin bu partilerin birçoklarının bugün hayatta olmadığını görürsünüz. Lakin Cumhuriyet Halk Partisi neredeyse 100 yıldır ayakta. Dünyanın en eski, en esaslı partilerinden birisidir. Soru şu: Yüz yıldır Cumhuriyet Halk Partisi niye ayakta? Karşılığı da çok kolay. Zira bu partiyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk bize çağdaş uygarlığı yakalama ve onu aşma vazifesi verdi. Çağdaş uygarlığı yakalamak bilimle olur, bilgiyle olur, birikimle olur. Toplumsal devlet anlayışının ne olduğunu bilmekle olur.”

“Yüksek yetenek inşası” ifadesinin altını çizen Kılıçdaroğlu, her toplumun yüzde 1,5-2 oranında üstün zekalı insanlardan oluştuğunu, üstün zekalıların iyi bir eğitimden geçirilmesinin, ülkenin geleceğine önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Dünyada ülkeler arasında yüksek yetenek inşası kavgası bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ABD ile Çin arasındaki mücadelenin de yüksek yetenek inşası yarışı olduğuna işaret etti.

“Seçimler tahminen üniversitelerin açık olduğu bir periyotta olacak”

Gençlere “Sandığa gidin” çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Herkesin kararlılıkla sandığa gitmesini isteyeceğiz. Yanlış hatırlamıyorsam 6-6,5 milyon genç birinci kere sandığa gidip oy kullanacak. İnanılmaz bir şey. Geçmiş seçimlerde herkes birebir partiye oy verse dahi 6-6,5 milyon genç birinci sefer sandığa gidip demokrasiden yana oy kullandığında Türkiye’nin tarihini değiştirecek.” değerlendirmesini yaptı.

Gençlerin otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle sandığa giderek değiştireceğine inandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Dünya siyaset tarihi, Türkiye Cumhuriyeti gençlerinin, otoriter bir idaresi demokratik yollarla değiştirdiklerini görecek ve tarih bunu yazacaktır.” dedi.

Gençlerin kullanacakları oyların “altın değerinde” olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Seçimler tahminen üniversitelerin açık olduğu bir periyotta olacak. Hasebiyle öğrencilerin ikametlerinin bulunduğu yer ile tahsil gördükleri kentler ortasında fark olabilir. Orada size daha büyük bir vazife düşüyor. O gençlerin sandığa gidip oy kullanmalarını sağlamanın yolunu ve usulünü bulacaksınız. Gerekirse biz hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seferber olacağız. ya kayıtları aldıracağız sandığa götüreceğiz yahut göndereceğiz gidip oy kullanacaklar. Sorumluluk sıradan bir şey değildir, sorumluluğu kabul etmek de sıradan bir şey değildir.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, inanç, kimlik ve yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılamayacağını belirterek, “Bizim siyaset alanımız Türkiye’yi büyütmek. Siyaset alanımız hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek. Siyaset alanımız toplumsal devleti, toplumsal demokrasiyi inşa etmek. Siyaset alanımız niyet özgürlüğünün önündeki bütün pürüzleri kaldırmak. Siyaset alanımız hapishanelerde haksız yere çürüyen insanların özgürlüğünü sağlamak için yola çıkmak. Siyaset alanımız demokrasiyi yine inşa etmek. Siyaset alanımız devlette liyakati sağlamak. Siyaset alanımız yargının bağımsız olmasını sağlamak.” tabirini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 6 önder ile demokrasiyi inşa etmek için çaba ettiklerini kelamlarına ekledi.

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı’nın da selamlama konuşması yaptığı program, 16 Kasım’da sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu