Haber

Ankara’da “Keşmir Kara Günü” anma etkinliği

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd, Hindistan’ın Jammu ve Keşmir bölgesindeki politikalarının bölgenin demografisini değiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Cüneyd’in ev sahipliğinde Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde “Keşmir Kara Günü” anma etkinliği düzenlendi.

Anma etkinliğine Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı Güray Alpar ve çok sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan Büyükelçi Cüneyd, konuklara katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Hindistan’ın geçmişte “Cammu ve Keşmir bölgesini gayri meşru güç kullanarak askeri olarak işgal ettiğini” söyledi.

Jammu ve Keşmir meselesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündemindeki en eski çözülmemiş sorunlardan biri olduğuna işaret eden Cüneyd, bölgede 900 binin üzerinde Hint askeri ve paramiliter birliğinin bulunduğunu belirtti.

Cüneyd, 1989’dan bu yana çok sayıda Keşmirlinin Hindistan güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü ve gözaltına alındığını belirterek, Hindistan’ın uluslararası hukuka aykırı davrandığını kaydetti.

Hindistan’ın bölgedeki politikalarının demografiyi değiştirmeyi hedeflediğine dikkat çeken Cüneyd, aynı durumun Filistin’de de geçerli olduğunu belirtti.

Cüneyd, Türkiye’nin Keşmir meselesindeki tutumundan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, “Yaşasın Türk-Pakistan kardeşliği” dedi. söz konusu.

Tarihi Keşmir sorunu

İngiltere’nin 1947 yılında sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilmesiyle o dönemde beylik olan Keşmir, bağımsızlığını yeni kazanan Hindistan’la mı yoksa Pakistan’la mı birleşeceği konusunda bir seçim yapma zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılma taraftarı olsa da dönemin prensi Hindistan’la birleşme kararı aldı. Keşmir’in Müslüman halkı karara karşı çıktı.

Taraflar ilk kez 1947’de Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle çatıştı. İki ülke arasında 1965 ve 1999 yıllarında da aynı nedenle savaş çıktı.

Savaşların ardından uygulanan geçici ateşkes sonucunda Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i ise Pakistan’ın idaresinde kaldı.

Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik pay komşu Çin’e verildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den bu yana aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin referandumla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi referanduma karşı tavır alırken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Öte yandan Hindistan, 5 Ağustos 2019’da Jammu ve Keşmir’in özel statüsünü kaldırarak bölgeyi doğrudan merkezi hükümete bağlı iki “Birlik Bölgesi”ne: “Jammu Keşmir” ve “Ladakh” olarak ayırdı.

Pakistan ayrıca Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” olmak üzere iki özerk bölge statüsü verdi.

tarakli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu