Haber

ABD, Kuzey Kore’yi destekleyen kişi ve şirketlere yaptırım uyguladı

ABD, Kuzey Kore’nin balistik füze programını desteklemekle suçlanan iki kişi ile Moskova’da kayıtlı bir şirkete yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, birlikte çalıştıklarını söyleyen Jon Jin Yong ve Sergei Kozlov’a yaptırım uygulandığı bildirildi.

Açıklamada, bu kişilerin Pyongyang’ın balistik füze programı kapsamında kitle imha silahları geliştirmesiyle bağlantılı Kuzey Koreli kuruluşlara “doğrudan destek verdikleri veya gelir elde etmelerine yardımcı oldukları” belirtildi.

Son yaptırım kararının Güney Kore ve Japonya hükümetleriyle birlikte alındığı belirtilen açıklamada, Kozlov’un sahibi olduğu Moskova merkezli “Intellekt LLC” şirketine de yaptırım uygulandığı kaydedildi.

Hazine Müsteşarı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian E. Nelson, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore’nin “yasadışı faaliyetleriyle” mücadele etmek için Güney Kore ve Japonya ile iletişim halinde olmayı sürdüreceğini belirtti.

ABD, Kuzey Kore’nin ‘saldırganlığını’ caydırmaya kararlı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Kuzey Kore’nin ABD ve Güney Kore’nin ortak düzenlediği “Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS)” askeri tatbikatına yanıt olarak balistik füze fırlattığı yönündeki açıklamalarına değindi. Kore.

Ryder, ülkesinin Kuzey Kore’nin “saldırganlığını” caydırmakta kararlı olduğunu belirterek, “Kuzey Kore’yi her türlü provokatif açıklama ve davranıştan kaçınmaya çağırıyoruz.” söz konusu.

Kuzey Kore’nin, ABD ve Güney Kore’nin ortak düzenlediği askeri tatbikata tepki olarak balistik füze fırlattığı açıklandı.

Kuzey’e yönelik “ciddi tehdit” olarak nitelendirilen tatbikata karşı “taktik nükleer saldırı tatbikatı” yapıldığı kaydedildi.

Kuzey Kore, ABD’nin Güney ile yıllık tatbikatlar kapsamında Kore Yarımadası’na uzun menzilli B1-B bombardıman uçakları göndermesinin ardından iki balistik füze fırlattı.

haber-uzundere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu